Zaročni prstani

kako zaprositi ...

zgodovina in simbolika zaročnih prstanov ...

zgodovina in simbolika zaročnih prstanov

Okoli leta 1700 je bil na zaročnem prstanu graviran cvetlični vzorec, puritanci pa so v tistem času raje podarjali naprstnike, ki pa so jim kasneje odrezali vrhnji del in so se dalje nosili kot prstani in ne več kot naprstniki. Okoli leta 1800 so v sentimentalnem času Viktorije izdelovali in nosili zaročne prstane z izpisanim imenom bodoče neveste, ali z napisom Najdražja in podobno. Vstavljeni kamni so si sledili diamant, smaragd, ametist rubin, smaragd (v angleščini D-E-A-R-E-S-T, kamni pa diamant za D, smaragd -emerald- za E, ametist za A…).

Vedno pa je bil oblikovno prstan okrogel, saj krog simbolno ponazarja neskončnost, ker se nikoli ne konča, in tako predstavlja večnost, celovitost, obnovo in popolnost. Zaročni prstan je tudi simbol sonca, lune in planetov, ki združujejo vse življenje, saj zaročni prstan združuje življenje dveh ljudi. Dandanes je najpogostejša izbira zaročnega prstana solitaire (izgovorimo soliter), v katerem pa ni nujno vstavljen briljant. Cenejša različica je cirkonij, ki ima vsaj sprva zelo podoben lesk. Prozoren kamen pa velikokrat nadomeščajo drugi naravni kamni, kot so safir, rubin, smaragd…

Ste se kdaj vprašali, od kdaj se podarjajo zaročni prstani, kdo je s tem obredom pravzaprav začel in zakaj je v zaročnem prstanu največkrat diamant? Prvi zabeležen zapis, da je moški podaril ženski zaročni prstan sega v leto 1477, ko je nadvojvoda Maximilian zaprosil Marijo Burgundsko. Zaročni prstan je bil sestavljen iz majhnih diamantov v obliki črke M. Po tem dogodku je zaročni prstan postal vse bolj priljubljen. Glede na življenje tedanjega časa je bilo za člane kraljeve družine v navadi podarjati si zlato ali srebro, vsi ostali ljudje pa so segali po dostopnejših materialih, kot je na primer železo. Zaročni prstan je pravzaprav predstavljal vrednost izbranke, pa tudi premožnost ženina, vstavljeni kamni pa so to le še poudarjali.







Leta 1867 so odkrili nahajališče diamantov v Južni Afriki in tedaj je povpraševanje zraslo skladno s ponudbo. 1873 leta je v Južno Afriko pripotoval Cecil Rhodes in skupaj z drugimi vlagatelji ustanovil družbo DeBeers, ki bo kmalu nadzorovala 90 odstotkov svetovne proizvodnje diamantov. V letih, ki so si sledila, so brusilnice izpopolnjevale brušenje diamanta v briljantno obliko, tako ima danes popolno brušen briljant 57 ploskvic. Diamant je torej od odkritja v Afriki pa vse do danes zadržal svoje prvo mesto med najbolj zaželenimi kamni v zaročnem prstanu.

Izdelava spletnih strani: spletna agencija Creing 2014 vse pravice pridržane

Poročni prstani - zaročni prstani - graviranje - Umetnost ročne izdelave nakita - Zlatarstvo - Graverstvo Robert Grabušnik s.p.

Tel:+386(2)2519122 | Gsm: +386(41)874429